چسب صنعتی-دسته بندی چسب‌های صنعتی

امروزه انواع گوناگونی از چسب صنعتی در بازار وجود دارد که در ساخت و سازها و صنایع استفاده می‌شود. چسب‌های صنعتی با توجه به ترکیبات شیمیایی، مکانیزم چسبندگی سطوح و کاربرد به دسته‌های متفاوتی طبقه‌بندی می‌شوند. چسبهای صنعتی رایج از نظر فرمولاسیون شیمیایی مواد تشکیل‌دهنده، در انواع سیلیکونی، پلی اورتان و اپوکسی تولید شده‌اند که در صنایع مختلفی از جمله صنعت چوب و مبلمان، بسته‌بندی، مواد غذایی ، نساجی ،چاپ و گرافیک، فیلتر و خودروسازی استفاده می‌شود. در این مقاله به بررسی چسب‌های صنعتی در صنایع مختلف  و کاربرد آنها می‌پردازیم.

دسته‌بندی چسب‌های صنعتی

چسب‌های صنعتی از لحاظ کاربرد و مکانیزم به دو دسته ساختاری و غیرساختاری تقسیم می‌شوند که نمونه‌های ساختاری برای اتصال اجزای سازه‌هایی که تحت نیروی زیادی قرار دارد، استفاده شده ، زیرا به خوبی سطوح را به یکدیگر متصل کرده و در برابر نیروهای فشاری، کششی و برشی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند. در حالی که چسب‌های غیرساختاری برای اتصالات ضعیف که به مقاومت بالایی در برابر نیروهای خارجی نیازی نیست، گزینه مطلوبی هستند که از کاربرد چسب صنعتی غیرساختاری، می‌توان مواردی چون نصب کف‌پوش، بتونه‌کاری، آب‌بندی، کاغذ دیواری، موکت و … را نام برد.

کاربرد چسب‌های صنعتی در صنایع مختلف

بازرگانی مدقالچی-چسب صنعتی
 • ساخت ‌‌و ساز

برای نصب کف‌پوش، دیوارپوش، کاشی، سرامیک، پنل‌های کف و دیواری، کابینت‌سازی و چسب موکت کاربرد فراوان دارد.

 • بسته‌بندی

کارتن‌سازی، بسته‌بندی لوازم آرایشی و بهداشتی و تولید سیگار از جمله مواردی است که از چسب صنعتی استفاده می‌شود.

 • حمل‌ و نقل

از چسب صنعتی در حمل و نقل که شامل صنعت خودروسازی، اتصال قطعات کامیون، اتوبوس بسیار استفاده می‌شود.

 • اتصالات سخت

چسب صنعتی در اتصالات ضد لرزش، کابینت، تولید درب و وسایل الکتریکی مانند رادیو کاربرد فراوان دارد.

مزایای استفاده از انواع چسب صنعتی

 • اتصال انواع قطعات با جنس، هندسه و سایز متفاوت
 • افزایش مقاومت در برابر فرسودگی و خوردگی
 • تغییر نکردن اشکال و فرم‌های قطعات
 • افزایش سرعت مونتاژ و اتصال قطعات
 • افزایش طول عمر قطعات
 • کاهش وزن نهایی
 • کاهش هزینه

کاربرد چسب‌های صنعتی در صنایع

صنعت چوب و مبلمان :

چسب صنعتی- صنعت چوب و مبلمان

چسب‌ها در صنعت چوب بمنظور استحکام بیشتر و اتصال بین قطعات و اجزا کاربرد دارند. بعنوان مثال در صنعت مبلمان ، قطعات مبل با انواع پیچ و میخ به یکدیگر متصل می‌شوند اما اگر از چسب استفاده شود امکان اینکه بعدا قطعات جداشوند یا در اثر ضربه از هم گسیخته شوند کم است.

به دلیل تنوع بیش از حد چسب‌ها در صنعت چوب و مبلمان و ورود صفحات مصنوعی به این صنعت نمی‌توان آنها را در یک دسته‌بندی مشخص قرارداد، با این وجود چسب‌هایی که بیشترین استفاده را در صنعت دارند عبارتند از :

 • چسب وکیوم تک جزئی
 • چسب وکیوم دو جزئی
 • چسب گرانول نوار لبه
 • چسب اپوکسی
 • چسب پلی اورتان
 • چسب لمینت
 • چسب چوب PVA
 • و سایر چسب‌های چوب

که اگر در صنعت چوب فعالیت می‌کنید می‌توانید ، چسب‌های مورد نیاز خود را از فروشگاه بازرگانی مدقالچی تهیه کنید.

صنعت بسته‌بندی

استحکام در بسته‌بندی مهمترین رکن است. هنگامیکه بسته‌بندی و پک‌ها محکم‌کاری شده باشند ، نگران ریزش و آشفتگی محصولات از بسته‌ها نخواهیم بود، به همین منظور لازم است که از چسب‌هایی با دوام و محکم استفاده شود . از آنجا که مصارف و کاربرد چسب‌های بسته‌بندی بسیار گسترده است لذا لازم است تا این نوع چسب‌ها از مقاومت بالایی در برابر کشیده شدن برخوردار باشند ، همچنین دارای قدرت چسبندگی بالایی بوده و مدت عمر خوبی داشته باشند. یکی از بهترین چسب‌ها در صنعت بسته‌بندی، چسب‌های گرماذوب جوات هستند که از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند.

درصورتیکه در صنعت بسته‌بندی فعالیت دارید، می‌توانید چسب مورد نیاز خود را از فروشگاه بازرگانی مدقالچی (نمایندگی جوات در ایران ) تهیه کنید.

صنعت مواد غذایی

صنعت غذایی چسب جوات- چسب صنعتی

زمانی مشتریان از آبمیوه‌های خود لذت می‌برند که درپوش‌ها و نی‌های آن کامل به بسته چسبیده باشد برای رسیدن به این هدف نیاز است که از چسب‌هایی با پایداری حرارتی بالا در هنگام ذوب ، انعطاف‌پذیری در دماهای پایین و مقاومت در برابر حرارت بالا دارند، استفاده کرد. به همین منظور جوات با در نظر گرفتن نیاز مشتریان ، چسب‌هایی را مختص صنعت مواد غذایی تولید کرده است ، که موجب رضایت و حمایت مشتریان این صنعت شده است.

صنعت گرافیک و چاپ

از طراحی و نقاشی گرفته تا ورق‌های لمینتی  چاپ شده نیازمند چسبی هستند تا در برابر تغییرات دمایی مقاوم باشند، چسب‌های جوات در صنعت گرافیک از تنوع بالایی برخوردار هستند بطوریکه بر روی هر کاغذ و فویلی قابل اجراست. از آنجا که چسب صنعتی متناسب با حوزه چاپ و گرافیک باید از شفافیت و مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش برخوردار باشد ، پیشنهاد ما به شما استفاده از چسب صنعتی جوات است که نیاز مشتریان را در این حوزه به خوبی دانسته و محصولاتی باکیفیت تولید کرده است.

نساجی

چسب صنعتی - نساجی

منسوجات شامل تمامی البسه و پارچه‌هایی است که در صنایع پوشاک ، خودروسازی، مبلمان و… استفاده می‌شود. معمولا مشتریان در بیشتر مواقع با چالش عدم استحکام و چسبندگی منسوجات مواجه هستند ، به همین منظور چسب‌های کامپوزیت نساجی باید بارها در آزمایشگاه‌ها مورد پردازش و شستشو قرار گیرند تا میزان مقاومت آنها سنجیده شود. چسب لمینت‌ جوات مقاومت قابل توجهی در برابر تغییرات محیطی داشته و توانسته طیف وسیعی از سهم بازار را کسب کند.

فیلتر

چسب صنعتی- صنعت فیلتر

فیلترها از ضروری‌ترین اجزا در صنعت خودروسازی هستند که به دلیل آن قابلیت جذب گرد و غبار و ذرات معلق در هوا را دارند از چندین لایه ساخته می‌شوند. این صنعت نیازمند چسب‌هایی با استحکام و مقاومت بالا هستند که در عین جاذب بودن ، مقاومت خوبی در برابر حرارت بالا داشته باشند. چسب صنعتی نقش مهمی را در این صنعت ایفا می‌کند به همین منظور لازم است که چسب از مقاومت‌پذیری بالایی در برابر گرما و فشار داشته باشد. چسب جوات به دلیل آنکه بارها در آزمایشگاه‌ها مورد سنجش قرار گرفته و ضمن آنکه با محیط زیست سازگار است توانسته است محبوبیت خوبی را در بازار کسب کند.

خودروسازی

صنعت خودروسازی

تمامی صنایع مربوط به خودروسازی ، کشتی‌سازی و مترو برای اتصال قطعات به یکدیگر نیازمند چسبی محکم با داوم و مقاوم هستند . چسب جوات با تولید چسب‌های گرماذوب با در نظر گرفتن تمامی این موارد در هنگام تولید توانسته است گامی بزرگ در کمک و خدمت‌رسانی به صنعت خودروسازی بردارد.

نتیجه‌گیری

بطور کلی ویژگی بارز چسب‌های صنعتی استحکام و مقاومت دربرابر  تغییرات محیطی و فشار است . همه صنایع به منظور اتصال بین قطعات و اجزا و یا بمنظور استحکام در بسته‌بندی نیازمند چسب‌هایی با دوام هستند . چسب جوات با در نظر گرفتن نیاز مخاطب محصولاتی را تولید کرده است که توانسته است سهم حداکثری را در این بازار کسب کند و همواره رضایت مشتریان را جلب کند.

درصورتیکه تمایل به خرید چسب صنعتی دارید از شما دعوت می‌شود به فروشگاه بازرگانی مدقالچی (نماینده جوات در ایران ) سر بزنید و محصولات مورد نیاز خود را ثبت سفارش کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *