چسب چوب

از محبوب ترین مواد برای اتصال قطعات چوبی می‌توان به چسب چوب اشاره کرد. چسب چوب ماده‌ای است که برای بهم پیوستن و چسباندن سریع و قوی بین قطعات چوبی از آن استفاده می‌کنند. استفاده از این ماده محبوب در صنعت چوب ترفندهایی دارد که در این مقاله قرار است به آن بپردازیم، پس تا پایان با ما همراه باشید:

چسب چوب چیست و چه کاربردی دارد؟

چسب چوب ماده ای است که بر پایه‌ی پلی وینیل استات می‌باشد. این ماده بوی خاصی نداشته و قابلیت حل شدن با آب و رنگ‌های پلاستیکی را دارد. چسب چوب از نظر رنگ شبیه شیر ، سفید رنگ است و از لحاظ غلظت مانند عسل می‎باشد اما این غلظت باعث نمی‌شود که شما در حین کار آنرا با آب مخلوط کنید بلکه برای استفاده از چسب چوب در کارگاه‌های نجاری نیاز به ترکیب این ماده با آب ندارید.

اگر سری به فروشگاه‌های ابزار و یراق بزنید با انواع برندهای مختلفی از چسب چوب‌ها رو به رو می‌شوید که پیشنهاد ما به شما استفاده از چسب چوب جوات است که با در نظر گرفتن استانداردهای جهانی، از استحکام بسیار بالایی برخوردار بوده و مقاومت بالایی را برای اتصالات چوبی فراهم می‌کند.

۵ نکته مهم هنگام استفاده از چسب چوب

در حین کار با چسب چوب لازم است که نکاتی را رعایت کنید تا بهترین خروجی را از کار خود دریافت کنید. ۵ نکته به اختصار در این مقاله آورده شده است که عبارتند از :

  • پیش از استفاده از چسب چوب از قرارگیری درست دو قطعه اطمینان لازم را حاصل کنید
  • هنگام استفاده از چسب چوب ، با قلم مو کار کنید
  • قطعه‌های چوبی را با چسب مالش دهید
  • برای چسب‌های قوی از رنده استفاده کنید
  • هنگام پاک کردن چسب چوب، از آب و اسکاچ استفاده کنید.

چرا لازم است پیش از استفاده از چسب چوب از قرارگیری درست دو قطعا اطمینان حاصل کنیم؟

بمنظور تمیزی کار ، لازم است که هنگام استفاده از چسب چوب از اتصال و چفت بودن دو قطعا بهم اطمینان کامل را کسب کرده باشید. شاید شما هم تجربه کرده باشید که قطعه‌ای که به چسب چوب آغشته شده را بار دیگر برش دهید و در نتیجه دستگاه شما به چسب چوب آغشته شده و باعث کثیفی آن خواهد شد. در نتیجه بمنظور جلوگیری از این کار از چفت بودن و قرارگیری دو قطعه مطمئن شوید.

آیا حین کار لازم است از قلم مو استفاده کنیم؟

همانطور که میدانید برای چسباندن قطعات چوبی با چسب چوب ابزارها و راه‌های بسیاری وجود دارد. نجاران قدیمی با انگشتان خود و یا با تکه‌ای چوب برای چسباندن استفاده می‌کردند. امروزه نجاران مدرن از کاردک‌ها و دیگر ابزار چسب زنی استفاده می‌کنند. پیشنهاد ما به شما استفاده از قلم مو رنگ کاری است. با توجه به اینکه چسب چوب‌ها معمولا بر پایه آب هستند، بهتر است پس از اتمام کار قلم مو را در قوطی آب نگه دارید تا همیشه تمیز و قابل استفاده باقی بماند.

چرا بهتر است قطعه‌های چوبی را با چسب مالش دهیم؟

چسب چوب - مالش قطعه های چوبی

یکی از ترفندهای نجاران قدیمی پس  از اجرای چسب چوب آنست که دو قطعه را بر روی هم مالش داده تا چسب در تمام خلل و فرج چوب وارد شود. البته باید مراقب بود که این کار موجب خرابی سازه یا پخش شدن چسب چوب در اطراف سازه نشود.

رنده چه کاربردی در چسب‌های قوی دارد؟

در صورتیکه کنترل مغار برای شما مشکل است و حجم چسب باقی مانده روی چسب بالاست میتوانید از رنده استفاده کنید. برخی اساتید با استفاده از رنده دستی، چسب چوب خشک شده را پاک می‌کنند.

آیا می‌خواهید چسب چوب را پاک کنید؟ آب و اسکاچ بهترین گزینه است.

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که حین چسباندن دو قطعه با مشکل مواجه شدین و یا اتصال به درستی صورت نگرفته از آنجا که چسب چوب بر پایه آب است برخی از اساتید بمنظور پاک کردن آن از روی سازه از آب و اسکاچ استفاده می‌کنند که بیشترین کاربرد را زدودن چسب دارد.

نتیجه‌گیری:

چسب چوب یکی از محبوب‌ترین چسب صنعتی در صنعت چوب و نجاری است . این ماده که بر پایه آب است بدون ترکیب با آب خاصیت چسبندگی دارد. در حین استفاده از چسب چوب نکاتی را باید رعایت کنید که در این مقاله سعی شده به این نکات بپردازیم. چسب چوب در بازار برندهای مختلفی دارد که بهترین برند، چسب چوب جوات است . در صورتیکه تمایل به ثبت سفارش این محصول دارید با ما در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *