کاربرد چسب‌ها در صنایع بسته بندی

صنعت بسته بندی دارنده سهم بزرگی از بازار چسب های صنعتی می باشد. چسب ها در صنایع بسته بندی بسته به کاربرد از قابلیت‌های مختلفی برخوردار هستند. در این مقاله به کاربرد چسب‌ها در صنایع بسته بندی پرداخته ایم.

برچسب زدن (Labelling)

اکثر بسته بندی‌های سفت و انعطاف ناپذیر از برچسب‌ها برای بازاریابی و ارائه اطلاعات کلی محصول استفاده می‌کنند. برچسب زدن مزایای متعددی از جمله انعطاف پذیری بیشتر در تولید و امکان استفاده مجدد یا بازیافت سریعتر ظرف پس از برداشتن برچسب نسبت به چاپ مستقیم دارد. طیف گسترده‌ای از چسب‌ها برای برچسب زدن استفاده می‌شوند. در برچسب‌های کاغذی، از چسب‌های مبتنی بر آب مانند دیسپرسیون‌های اکریلیک یا به طور سنتی‌تر، از چسب‌های مبتنی بر پلیمرهای طبیعی استفاده می‌شود. برای چسباندن برچسب غیر جاذب، به عنوان مثال برچسب‌های پلاستیکی، معمولاً از چسب‌های گروما ذوب غیر واکنشی استفاده می‌شود.

کاربرد چسب‌ها در صنایع بسته بندی

کاربرد چسب‌های حساس به فشار Pressure Sensitive

چسب های حساس به فشار در تولید لیبل‌های خودچسب استفاده می‌شود. چسبندگی یا می‌تواند دائمی باشد، یا می‌توان برچسب را طوری طراحی کرد که به راحتی با دست جدا شود. از چسب های حساس به فشار برای بسته‌های مواد غذایی با قابلیت بسته شدن مجدد و در کل در درب‌های قابل بسته شدن مجدد استفاده می‌شود.

معمولاً از دیسپرسیون‌های اکریلیک برای تولید چسب‌های حساس به فشار استفاده می‌شود. در موارد خاص، می‌توان از مواد شیمیایی گرما ذوب غیر واکنشی و چسب‌های اکریلیک خشک شونده با اشعه ماوراء بنفش نیز استفاده کرد.

لمینت کردن

بیشتر بسته‌بندی‌های انعطاف‌پذیر از دو یا چند لایه تشکیل شده‌اند که هر یک عملکرد خاصی مانند مهر و موم سازی ، محافظت از محصول و مقاومت در برابر پارگی یا سوراخ شدن را انجام می‌دهند. این لایه ها باید توسط چسب به هم بچسبند. متداول ترین فناوری مورد استفاده در چسب های لمینیت پلی اورتان است زیرا مقاومت بسیار خوبی در برابر مواد پرکننده و تنش حرارتی و همچنین پتانسیل نفوذ کم به دلیل ماهیت واکنش پذیر از خود نشان می دهند. از دیسپرسیون های اکریلیک نیز می توان برای تولید لمینیت چند لایه برای بسته بندی انعطاف پذیر استفاده کرد.

کاربرد چسب کلدسیل Cold Seal

چسب‌های کلد‌سیل می‌توانند برای مهر و موم کردن لبه‌های بسته بندی استفاده شوند که از طیف وسیعی از بستر‌های مختلف مانند کاغذ، پلی پروپیلن یا پلی اتیلن ساخته شده است. در سیستم‌های حساس به فشار، برای به دست آوردن بسته بندی نهایی و ثبات آن نیازی به گرمایش نیست؛ به این صورت که دو طرف پوشش داده شده با کلدسیل باید به هم فشرده شوند.  کلدسیل معمولاً در محدوده دمایی ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتیگراد بسته می شود و عدم وجود گرما آن را برای بسته بندی مواد غذایی حساس به دما مانند بستنی، شکلات یا بیسکویت ایده آل می‌کند. کلدسیل معمولا حاوی لاتکس لاستیک طبیعیودیسپرسیون‌های اکریلیک است.  

کاربرد چسب هیتسیل Heat Seal

هیتسیل به ترکیب دو بستر ازطریق گرما و فشار اشاره دارد. این فرایند عمدتا در درپوش‌گذاری، جایی که درب‌های کاغذی، آلومینیومی یا پلاستیکی به ظروف کاغذی یا پلاستیکی مواد غذایی متصل می شوند به عنوان مثال در بسته بندی محصولات لبنی کاربرد دارند. این چسب‌ها در بیشتر موارد محصولات مبتنی بر حلال غیر واکنشی یا مبتنی بردیسپرسیون‌های اکریلیک هستند که روی یک یا هر دو بستر که بعداً به یکدیگر متصل می‌شوند، اعمال و خشک می‌شوند. در برخی موارد از چسب‌های گرما ذوب غیر واکنشی م‌توان به عنوان هیتسیل استفاده کرد.

به این مقاله هم سر بزنید: چسب پلی اورتان | معرفی ۵ کاربرد آن 

کاربرد چسب در تولید بسته بندی های بر پایه الیاف

برخلاف بسته‌بندی‌های پلاستیکی که می‌توان آن‌ها را با قالب‌گیری تزریقی، قالب‌گیری دمشی یا ترموفرمینگ شکل داد، بیشتر بسته‌بندی‌های مبتنی بر الیاف با استفاده از چسب تولید می شوند.در اکثر کاربردهای بسته بندی‌های مبتنی بر الیاف مانند جعبه سازی یا درزهای جانبی  از چسب‌های بر پایه آب غیر واکنشی استفاده می‌شود. چسب‌های گرما ذوب پلی الفین / EVA معمولاً برای بستن جعبه‌های مقوایی در خطوط تولید استفاده می‌شود.

جدول ارتباط نوع مواد شیمیایی به کار رفته و کاربرد چسب

هیتسیلکلدسیللمینتکاربردهای حساس به فشاربرچسب زدنبسته بندی بر پایه فیبرکاربردشیمی
  +  +پلی اورتان
+++++ دیسپرسیون رزین اکریلیک / امولسیون
 +  ++چسب‌های طبیعی مبتنی بر پلیمر
+  +++گرما ذوب پلی الفین / EVA
+     چسب‌های مبتنی بر حلال غیر واکنشی
   + +چسبهای گرما ذوب حساس به فشار بر پایه لاستیک
   +  چسب‌های اکریلیک خشک و سخت شونده با UV
     +PVA

جمع بندی

اگر بخواهیم بطور خلاصه کاربرد چسب‌ها در صنایع بسته بندی بگوییم : بهترین چسب ها برای بسته بندی بر پایه فیبر ، پلی اورتان ، چسب های طبیعی مبتنی بر پلیمر، چسب‌های گرما ذوب حساس به فشار بر پایه لاستیک و PVA هست.

بهترین چسب ها برای برچسب زدن : دیسپرسیون رزین اکریلیک / امولسیون،چسب‌های طبیعی مبتنی بر پلیمر و گرما ذوب پلی الفین / EVA می‌باشد.

از لحاظ کاربردهای حساس به فشار می توان به چسب‌های دیسپرسیون رزین اکریلیک / امولسیون،گرما ذوب پلی الفین / EVA ، چسب‌های گرما ذوب حساس به فشار بر پایه لاستیک و چسب‌های اکریلیک خشک و سخت شونده با UV اشاره کرد.

چسب‌های مناسب لمینت : پلی اورتان و دیسپرسیون رزین اکریلیک / امولسیون می‌باشد.

چسب های مناسب کلدسیل : دیسپرسیون رزین اکریلیک / امولسیون،چسب‌های طبیعی مبتنی بر پلیمر است.

همچنین برای موارد کاربردی هیتسیل چسب های : دیسپرسیون رزین اکریلیک / امولسیون،گرما ذوب پلی الفین / EVA و چسب‌های مبتنی بر حلال غیر واکنشی مناسب است.

بازرگانی مدقالچی نمانیده جوات در ایران است . کارشناسان ما در بخش فروش پاسخگوی سوالات شما هستند و به شما در انتخاب چسب مناسب صنعت شما کمک می‌کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *