چسب در صنایع خودروسازی

 همان طور که چسب در زمینه های مختلف کاربرد دارد؛ چسب در صنایع خودروسازی نیز کاربردی مهم دارد. زمینه های کاربرد چسب در صنعت خودروسازی به اندازه خود فناوری های چسباندن متنوع است. چسباندن به طور فزاینده ای جایگزین تکنیک های معمولی تولید خودرو مانند جوشکاری، پرچ کاری و پیچ می شود. این نه تنها ایمنی را افزایش می دهد، بلکه بسیاری از فرآیندهای کاری را ساده می کند و بنابراین کارایی اقتصادی را بهبود می بخشد.  همچنین کاربرد اتصالات چسبنده در صنعت خودروسازی در سال های اخیر به طور قابل توجهی افزایش یافته است که عمدتاً به دلیل پتانسیل برای وسایل نقلیه سبک تر، صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای است.

کاربردهای معمولی چسب در صنایع خودروسازی

  • چراغ جلو و آب بندی نور
  • چسباندن شیشه خودرو
  • عایق صدا و حرارت وسنسورها
  • استفاده در باتری خودرو
  • اتصال اجزا و بدنه خودرو
  • استفاده از چسب  در درزگیر خودرو
  • چسب زدن آرم خودرو

۱-چراغ جلو و آب بندی نور

 همان طور که می دانید؛ پنجره‌ها و چراغ‌های خودرو از جمله شیشه‌هایی هستند که نیاز به آب بندی دارند. چون به‌ دلیل باز بودن درزها دچار بخار گرفتگی می‌شوند یا ممکن است آب و گرد و غبار داخل خودرو و چراغ‌های آن نفوذ کند. چسب پلی اورتان با علامت اختصاری PU گروهی از چسب‌های پلیمری هستند که به‌طور تخصصی برای اتصال قطعات به فلز، پلاستیک یا حتی شیشه استفاده می‌شوند. این چسب‌ها در انواع درزگیر پلی اورتان، چسب چوب پلی اورتان، چسب ساختمانی پلی اورتان و چسب شیشه اتومبیل تولید شده‌اند.

۲- چسباندن شیشه خودرو

وقتی صحبت از اتصال در خودروها می شود، بیشتر مهندسان احتمالاً به پیوند ساختاری بدنه خودرو، شیشه جلو یا سقف پانوراما فکر می کنند. در واقع چسب مورد استفاده در هر خودرو برای این سه کاربرد و به طور فزاینده ای برای چسباندن نیم پوسته کامپوزیت برای کاپوت، درب عقب و اسپویلر مصرف می شود. اما برنامه های متعدد هیجان انگیز و کمتر شناخته شده دیگری وجود دارد که در آنها پیوند می تواند از نظر اتصالات چند ماده ای، کوچک سازی، چند کارکردی و اتوماسیون به نقاط قوت خود عمل کند.

۳- عایق صدا و حرارت وسنسورها

امروزه تا صد سنسور در خودرو نصب می شود. از آنجایی که حسگرها در نقاطی قرار دارند که قرار است اطلاعات مربوط به مقادیر فیزیکی مانند دما، فشار، موقعیت یا سرعت را دریافت و ارسال کنند، چنین سیگنال هایی باید به طور قابل اعتمادی به واحدهای کنترل یا الکترونیک ارزیابی منتقل شوند. بنابراین، هر سنسوری به چسبی نیاز دارد که با منطقه مورد استفاده خود مطابقت داشته باشد. این را می توان به ویژه با استفاده از مثال سنسورهای هال به خوبی نشان داد.

۴- استفاده از چسب در باتری خودروها

چسب در صنایع خودروسازی

چسب ها همچنین نقش مهمی در زمینه باتری خودروهای الکتریکی دارند. وظایف آنها به همان اندازه متنوع است که بسته های باتری ساختارهای پیچیده و مفاهیم متفاوتی دارند. نمونه‌ها از اتصال خازن‌ها و چوک‌ها بر روی بردهای مدار چاپی واحدهای کنترل باتری گرفته تا اتصال بدون پیچ و بدون جوش سینک‌های حرارتی و سلول‌های باتری، محافظت از اجزای خاص توسط کپسوله‌سازی تا خود بسته باتری را شامل می‌شود. استفاده از چسب ها برای اتصال رسانای الکتریکی عناصر نیمه هادی (به عنوان مثال در یک اینورتر) نیز مزایای متعددی را ارائه می دهد. اتلاف گرما یکی از مهم ترین وظایف چسب ها در باتری های قابل شارژ است.

۵- اتصال اجزا و بدنه خودرو

یکی دیگر از کاربرد های استفاده از چسب خودرو و مهم ترین کاربرد آن اتصال اجزا و بدنه خودرو می باشد. از سوی دیگر، استفاده از مواد سبک وزن مانند فولاد با استحکام بالا، آلیاژهای آلومینیوم و همچنین کامپوزیت ها در ساخت اجزای بدنه خودرو برای دستیابی به کاهش جرم خودرو نیز به طور مداوم افزایش یافته است. چندین عامل مهم، مانند طول همپوشانی و سختی چسبندگی، که بر استحکام اتصالات چسب چند ماده‌ای تأثیر می‌گذارند.

۶-استفاده از چسب درزگیر در خودرو

استفاده از چسب صنعتی و درزگیرها خودروسازان را قادر می سازد تا فرآیند مونتاژ خود را ساده کنند. قطعاتی که به هم چسبیده اند نیازی به سوراخ کردن یا پانچ کردن ندارند و مونتاژ کننده ها نیازی به اندازه گیری گشتاور یا عملیات چفت کردن دوبار ندارند.

۷- چسب زدن آرم خودرو

یکی دیگر از کاربردهای چسب در صنایع خودروسازی، چسب زدن آرم خودرو می باشد. از ویژگی های مختلف چسب خودرو، امکان استفاده از ترکیبات مختلف مواد را فراهم می کند و گزینه های طراحی جدیدی را ایجاد می کند. علاوه بر اتصال دو قسمت، چسب ها عملکردهای دیگری مانند محافظت در برابر خوردگی و آب بندی در برابر رسانه های تهاجمی را انجام می دهند.

در آخر

 امروزه کاربرد اتصالات چسبنده در صنعت خودروسازی در سال های اخیر به طور قابل توجهی افزایش یافته است چسب ها برای خودروها ضروری شده اند. ویژگی های مختلف آنها امکان استفاده از ترکیبات مختلف مواد را فراهم می کند و گزینه های طراحی جدیدی را ایجاد می کند. علاوه بر اتصال دو قسمت، چسب ها عملکردهای دیگری مانند محافظت در برابر خوردگی و آب بندی در برابر رسانه های تهاجمی را انجام می دهند. اما آنها نه تنها طراحی سبک وزن را تحت فشار قرار می دهند. با فعال کردن کوچک سازی، به ویژه در الکترونیک خودرو، آنها همچنین اجازه می دهند تا منابع را حفظ کرده و فضای نصب را ذخیره کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *