چسب وکیوم

در صنایع چوب و MDF چسب وکیوم ممبران بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. چسب وکیوم باتوجه به نوع کاربرد آن در انواع مختلفی وجود داشته و به بازار عرضه می‌شوند. چسب وکیوم نوعی چسب صنعتی است که برای اتصال بین روکش pvc بر روی چوب با استفاده از دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع چسب وکیوم واسطه‌ای است میان چوب و روکش برای اتصال بهتر و بادوام تر .در ادامه به انواع این چسب و کاربرد آن می‌پردازیم.

چسب وکیوم چیست و چه کاربردی دارد؟

برای اتصال محکم بین روکش PVC و MDF معمولا از چسب‌های بخصوصی تحت عنوان چسب وکیوم یا چسب ممبران استفاده می‌شود. چسب وکیوم با چوب سازگار بوده و موجب می‌شود تا روکش به سادگی روی چوب بنشیند. بدلیل وجود ماده پلیمری که بر پایه‌ی آب تولید می‌شود،امکان چسبندگی و بسپاری روکش با MDFبالاتر می‌رود.این چسب دارای مخزن پاشش است که میتوان آن را روی سطح چوب اسپری کرد و سطوح چوبی را به خوبی آغشته به این چسب نمود. این مخزن معمولا از جنس پلاستیک یا استیل ضد زنگ است . بمنظور زیبایی در کار و استحکام بهتر حتما قبل از استفاده مخزن را به خوبی تکان دهید تا چسب همگن و یکنواخت شود، در صورتیکه مخزن به خوبی تکان داده نشود، ممکن است پس از فرآیند وکیوم، لایه PVC روی چوب پوست پرتقالی یا رگه دار شود.

چسب وکیوم

بخاطر داشته باشید استفاده از چسب وکیوم نیازمند ظرافت خاصی در حین کار است. به همین دلیل باید چسب در حین قرار دادن روکش در نواحی مختلف و در لبه‌ها به خوبی و با دقت بالا استفاده شود تا روکش به سادگی از ام دی اف جدا نشود . در این حالت معمولا سطح چوب را به چسب آغشته کرده و پس از خشک شدن لایه اول، لبه‌های آن را مجدد اسپری می‌کنند تا ضخامت آن بالا رفته و احتمال جدا شدن و از هم گسیختگی پایین بیاید.

انواع چسب وکیوم:

چسب های وکیوم در انواع مختلفی از جمله دو جزئی وتک جزئی به بازار عرضه می شوند.

بازرگانی مدقالچی-چسب صنعتی

تک جزئی:

همانطور که از نام این چسب پیدا است ، این چسب برای اتصال نیازمند ماده دیگری نمی‌باشد و بدلیل وجود ماده پلیمری در ترکیبات  این چسب معمولا چسبندگی لازم را برخوردار می‌باشد. از ویژگی‌های چسب وکیوم تک جزئی مقاومت بالا در برابر گرما و سرما می‌باشد.همچنین انبساط و انقباض به گونه ای است که می‌تواند در هر شرایطی بدون هیچ گونه آسیبی به روکش و MDF، مقاومت نشان دهد.

دو جزئی

این چسب همانند چسب وکیوم تک جزئی بر پایه‌ی آب است اما تنها تفاوت ان در نحوه استفاده است .این چسب‌ها برای استفاده نیاز به ایزوسیانات دارند به همین دلیل مقاومت حرارتی بالاتری دارند.در چسب های دو جزئی با افزودن ۵درصد از جزء دوم به چسب موجب افزایش مقاومت حرارتی تا ۱۲۰ درجه سانتی گراد خواهد شد.

نتیجه گیری :

چسب وکیوم معمولا برای اتصال بین روکش‌های PVC بر روی MDF استفاده  می شود. این نوع چسب بدلیل آنکه از مواد پلیمری ساخته شده و بر پایه آب می‌باشد، لذا رطوبت را به خود نمی‌گیرد و موجب استحکام قوی میان قطعات می‌باشد. یکی از بهترین نوع چسب‌های وکیوم ، چسب وکیوم جوات است که با در نظر گرفتن استانداردهای لازم تولید شده و در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گرفته است. بازرگانی مدقالچی بعنوان نماینده رسمی جوات در ایران ، فروش محصولات وکیوم جوات را بر عهده دارد. در صورتیکه تمایل به خرید این محصولات دارید با ما در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *